Filmy prl, policja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prl, policja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Autsajder

5,6
Student malarstwa Franek przez przypadek zostaje wplątany w tryby przerażającej totalitarnej machiny. Cała jego wrażliwość i człowieczeństwo zostają poddane ciężkiej próbie. Historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. ubiegłego wieku.
Kraków, lata 50 XX wieku. W mieście dochodzi do morderstw wielu osób. Niebawem młody milicjant rozpoczyna śledztwo, którego tropy prowadzą do Władysława Mazurkiewicza.

Dom zły

7,4
Dwa przeplatające się wątki. Pierwszy - jesień 1978, bieszczadzka wieś, w miejscowym PGR pracę podejmuje Edward Środoń. Na noc zatrzymuje się w gospodarstwie Dziabasów, gdzie podczas suto "zakrapianej" nocy dochodzi do tragedii. Drugi - 1982, zima, Stan Wojenny. Porucznik Mróz przeprowadza wizję lokalną mająca pomóc w wyjaśnieniu dramatycznych wydarzeń sprzed 4 lat.


Agenci służb specjalnych Andrzej (Robert Więckiewicz) i Siejka (Krzysztof Stroiński) szykują plan, dzięki któremu zarobią duże pieniądze przy zmianie ustroju politycznego w Polsce. Kluczowym ogniwem staje się ekskluzywna prostytutka Anna (Joanna Orleańska), która ma posłużyć do wyciągnięcia pieniędzy z wiedeńskiego banku. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy między nią a Andrzejem pojawia się namiętne uczucie.
Dyrektor dużego przedsiębiorstwa, Krzakoski, czując się zagrożony na stanowisku, organizuje konferencję dla dziennikarzy, połączoną z bankietem, na której bezskutecznie usiłuje przekonać zgromadzonych gości o swych sukcesach i dynamicznym rozwoju zakładu. Kiedy w opustoszałej sali medytuje nad przyszłością, pojawia się Danusia z wiadomością, że jest w ciąży, a on jest ojcem mającego się narodzić dziecka. Dziewczyna okazuje się córką ważnej osobistości i ślub z nią dałby szansę Krzakowskiemu na polepszenie jego sytuacji zawodowej. Aby doszło do ślubu, Krzakoski musi się najpierw rozwieść z własną żoną. Krzakoski przygotowuje niecną intrygę, która ma udowodnić zdradę żony, a jemu da wolną rękę. Ale jak to zawsze bywa – nic nie układa się po myśli naszego bohatera.
Uczniowie technikum samochodowego są dość nietypowi. To wieczorowa szkoła dla pracujących, którzy z różnych przyczyn zaniechali kształcenia się. Jako dorośli ludzie chcą nadrobić zaległości i zdobyć świadectwo dojrzałości. Mają codzienne problemy, ciężką pracę, bywa, że zasypiają na lekcjach. Niedorzecznie tłumaczą się z nieodrobionej pracy domowej, a czasami wypracowania piszą im ich własne dzieci… Do wytrwałości w podjętym wyzwaniu zachęca ich profesor języka polskiego, który jest surowy i wymagający, ale też wyrozumiały… Nie wszystkim uda się osiągnąć cel, lecz ci, którzy wytrwają, z sentymentem będą wspominać swego nauczyciela…
Kapitan Zawada z Komendy Głównej MO na tropie seryjnego mordercy. Mordercza seria zabójstw, z tej samej broni, zaczyna się w Opolu, gdzie zostaje zamordowana dziewczyna. W niedługich odstępach czasu w podobnych okolicznościach giną ludzie w Krakowie, Wrocławiu i Toruniu. Ująć mordercę nie jest łatwo: brak jakichkolwiek świadków zbrodni, brak motywów i związków między ofiarami. Czy Zawadzie uda się osaczyć mordercę?
Główną postacią filmu jest Belus, bystry gangster, zawodowiec w swoim fachu – dobiera sobie niezawodnych kompanów, dla ówczesnej milicji pozostaje nieuchwytny. Właśnie planuje kolejny skok na kasę Domów Centrum. Przedtem omawia z kolegami fikcyjny skok by dowiedzieć się, który z nich może „sypać”. Każdemu z nich podaje inny adres pasera, pod jednym z nich zjawiają się wkrótce wywiadowcy.
Dwaj kuzyni - Duduś Fąferski i Poldek Wanatowicz - tuż po zakończeniu roku szkolnego mają wyjechać na wakacje nad morze. Podejmują decyzję o pierwszej w ich życiu samodzielnej podróży. Problem w tym, że Duduś, "maminsynek", nie potrafi samodzielnie zawiązać sobie butów a Poldek jest żądny przygód rodem z książek Jacka Londona. Bez pieniędzy, uznani za zaginionych, szukają najdziwniejszych sposobów, żeby dostać się nad wymarzone morze. Jak zakończy się ta podróż pełna przygód?
Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, rozwiąże najtrudniejszą kryminalną zagadkę. Nie oprze mu się żadna kobieta. Kto to taki? Porucznik Sławomir Borewicz, pierwszy milicjant PRL-u. Serial o jego przygodach kręcono ponad 10 lat. Za kanwę scenariusza posłużyła popularna seria opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” wydawanych przez wydawnictwo Iskry w latach 1968–1989. Łącznie ukazało się 146 tekstów. Intencją pomysłodawców (funkcjonariuszy MO) było przybliżenie w propagandowej formule kulis pracy milicjantów. Nic dziwnego więc, że serial „07 zgłoś się” był postrzegany jako odgórne zamówienie partii mające służyć poprawie wizerunku milicji w społeczeństwie. Twórcy serialu zaprzeczali, podkreślając jednocześnie, że tytułowy bohater nie należy do partii.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…